American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 10-12 yıl

Mizaç: Akıllı, sosyal

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunları yaşama olasılığına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

American Staffy, American Staffordshire Terrier veya Amstaff, kısa ipeksi tüyleri vardır ve oldukça sadık, cesur bir mizacı olan, çok kaslı, enerjik, orta büyüklükte bir evcil köpek türüdür.

Kendine güvenen, dışa dönük, sağlam ve boyutuna göre çok güçlü olan American Staffy, evcil köpeklerini günlük aktivitelerine dahil etmeyi seven aileler için popüler bir köpektir. Cins, oldukça enerjiktir ve düzenli egzersiz yapmaktan hoşlanır. Bazılarına göre, American Staffys korkutucu bir görünüme sahip olsa da, seçici yetiştirme, çocuklara karşı dostane ve sabırlı olmak için mizacını geliştirdi. Sadık ve ısrarcı bir tür olan American Staffy, tehdit edildiğinde sahibini cesaretle koruyacak ve herhangi bir tehlikeyi önleyecektir.

American Staffy olarak adlandırılmasına rağmen, cins Birmingham, İngiltere'de ortaya çıktı ve Bulldog ve bir dizi terrier ırkından geliştirildi. Amerika Birleşik Devletleri'ne tanıtıldıktan sonra, popülaritesi, cinsin daha ağır ve kaslı bir hayvana dönüştüğünü ve sonunda İngiliz kuzenini gölgede bıraktığını gördü.

Amerikan Staffy yetiştiricileri, 1900 yılında uygulama yasadışı hale gelene kadar, onları esas olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde köpek dövüşü için yetiştiriyorlardı. O andan itibaren cins, yumuşak bir mizaca sahip olacak şekilde geliştirildi ve popüler bir gösteri köpeği oldu.

American Staffy çok itaatkar bir köpek olsa da, enerjileri, düzenli egzersizin onları mutlu ve iyi davranmak için gerekli olduğu anlamına gelir. Çok sosyal köpekler olduklarından, insan temasına ihtiyaç duydukları için, uzun bir süre yalnız bırakıldıklarında ayrılık kaygısı yaşayabilirler. Böyle bir kaygı ortaya çıkarsa, cinste davranış problemlerinin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ortalama Amerikan Staffy ağırlığı 25 ila 30 kg yüksekliği ise 43 ila 56 cm arasında olmalıdır. Sağlıklı ve iyi egzersiz yapmış bir Amerikan Staffy, 10 ila 12 yaşları arasında yaşayabilir.

American Staffy yavruları, tanınmış mavi American Staffy dahil olmak üzere ten rengi, beyaz ve diğer renkler gibi çok çeşitli renklerde olur.

Kişilik ve Mizaç

American Staffy genellikle şüpheyle karşılansa da, Amerikalı yetiştiriciler, saldırganlığı seçici bir şekilde aşmak için 1900'den beri yorulmadan çalıştılar. American Staffy, oldukça zeki bir köpektir; Sahibinin tehdit edildiğini hissettiğinde sağlam duran çok meraklı ve bağımsız bir hayvan olur.

Bu sadakat, aile içindeki çocuklara karşı büyük bir şefkat ve nazik davranış anlamına gelir. American Staffys'in çocuklarla arası iyi olduğu biliniyor ancak oyun sırasında yine de denetlenmelidir. Bu özellikle aile dışındaki çocuklar ve yetişkinler için geçerlidir.

Amerikan Staffy gücü, azmi ve cesareti nedeniyle iyi bir bekçi köpeğidir. Aileyi ve mülkü geri çekilmeden koruyacaktır. Bir saldırgan tarafından kışkırtıldığında veya köşeye sıkıştırıldığında yüksek toleransı ve saldırganlığı, kararlı ve sürekli bir saldırıya neden olacaktır.

American Staffy'niz iyi davranacaksa, iyi ve tutarlı bir eğitim şarttır. Cinsin çok itaatkar olduğu biliniyor ancak sağlam bir eli olan güçlü bir sürü lideri gerektiriyor. Ailedeki insanlar liderliklerini sürdürmeli ve disiplinin sürdürülmesini sağlamalıdır. Aksi takdirde, davranış sorunları gelişebilir ve üstesinden gelmesi zorlaşabilir.

Evin etrafındaki diğer köpeklere ve evcil hayvanlara karşı saldırganlık yaygındır, ancak erken sosyalleşme bu davranışı caydırmaya yardımcı olacaktır. Onları çocuklara ve diğer hayvanlara köpek yavrusu olarak tanıtmak saldırganlığı azaltmaya yardımcı olur ve hayvan ne kadar erken ve sık sık sosyalleşirse o kadar iyidir.

Amerikan Staffy uzun bir süre boyunca insan ilgisinden mahrum bırakılırsa, davranış sorunları ortaya çıkabilir. Cins, iyi bir arkadaş köpek olacak şekilde geliştirilmiştir ve hayvanı sağlıklı ve mutlu tutmak için düzenli insan teması şarttır.

American Staffy oldukça enerjik olduğundan, köpeği günde en az iki kez gezdirmek önemlidir. Yürürken disiplin, sürü sırasını korumak çok önemlidir. Sokakta iyi alışkanlıklar edinerek American Staffy'niz üzerinde hakimiyet kurduğunuzdan emin olun.

En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Cruciate hastalığı

Dermatit

Yürüyüş anormalliği

Kitle lezyonu

Cilt alerjisi

Amerikan Staffordshire Terrier Hastalıkları, Belirtiler, tanı ve tedavi

Konjenital kalp hastalığı. Köpeklerde her tür konjenital kalp hastalığı görülür ve American Staffy, bu duruma duyarlı bir türdür. Konjenital kalp hastalığı genetiktir ve kalpteki kapakçıkların malformasyonu olup, genellikle yaşamın ilk yılında ölümle sonuçlanacak ciddi sorunlara neden olur. Durumun daha hafif formlarına sahip olanlar çoğunlukla hayatta kalacak, ancak egzersizden kaçınma eğilimi gösterecek, büyümeyi engelleyebilecek veya bazen bayılacak. Kardiyak arrest herhangi bir zamanda meydana gelebilir, ancak çoğu durumda Staffy'nin hayatında daha sonra ortaya çıkar.

Kalp mırıltıları. Kalp üfürümleri hastalık olmasa da Amerikan Staffy'de yaygındır ve genellikle doğuştan kalp hastalığını yansıtır. Bir üfürüm, kalp odacıklarından birine düzensiz miktarda kan girdiğinde kalp atışının çıkardığı sestir. Kalp üfürümleri endokardiyoz, endokardit, valvüler stenoz veya displaziye bağlanabilir. Tespit edilen birçok kalp hırıltısı şiddetli olmayacak veya herhangi bir tedavi gerektirmeyecektir. American Staffy'niz egzersiz sırasında düşük egzersiz toleransı veya bayılma gösteriyorsa, kontrol için veterinerinizle iletişime geçin.

Cilt Alerjileri. American Staffys cilt tahrişine meyillidir ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Alerjiler  ve  diğer cilt rahatsızlıkları hakkında daha fazla bilgiyi  buradan edinebilirsiniz.

Kalça Displazisi. Bu kalıtsal bir durumdur ve kalçanın  olması gerektiği gibi gelişmediği birçok cinste yaygındır, genellikle uzun süreli topallama ve daha sonraki yaşamda en sonunda topallıkla sonuçlanır.

Tarih

American Staffy'nin ağır ve kaslı görünümü, türün ayırt edici özelliğidir. Sağlam profili, cinsin erken gelişimine indirgenebilir; İngiliz Bulldog  ve bir dizi terrier ırkının bir karışımı olmuştur. Bulldog ve bazı terrier ırklarının karışımının tek bir hayvanda büyük miktarda güç, cesaret ve azmi birleştireceği umuluyordu. Sonuç Staffordshire Terrier oldu.

 Amerikan Staffordshire Terrier olarak adlandırılmasına rağmen, cins ne Birleşik Devletler'den ne de Birleşik Krallık'taki Staffordshire'dan kaynaklanmıştır. Cins, ilk olarak İngiltere'nin iç kesimlerinde Birmingham'da geliştirildi. Cins daha sonra Staffordshire'da daha da geliştirildi ve 1870'lerde bir zamana kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaşmadı. Burada öncü aileler arasında hemen popülerlik buldular.

Amerikan Staffy, Amerikan tarihinin başlarında, öncelikle avlanma, korunma ve spor için kullanılabilecek refakatçi köpekler olarak yetiştirildi. Kan sporu, cins için yaygın bir kullanımdı  ve yüzyılın başında köpek dövüşü yasaklanana kadar birkaç yıl boyunca dövüş köpekleri olarak kullanılmak üzere popüler bir şekilde seçildiler. 1900'den itibaren bu cins, bir aile ortamına daha iyi uyacak şekilde geliştirildi ve sadakati, sevdiklerini ve mülklerini korumak için cesaret ve azim isteyenler tarafından çok arandı. Cinsin saldırganlığı büyük ölçüde ortadan kaldırıldı ve Amerikan Staffy'nin sevgi dolu ve nazik bir arkadaş olduğu kanıtlandı.

American Staffy cinsi 1985'te Avustralya'ya geldi, 1987'de resmen tanındı ve American Staffy yavrularının ilk Avustralya çöpü 1990'da doğdu. Avustralya'ya gelen ilk American Staffys, Hawai Adaları'ndandı.

American Staffordshire Terrier Gerçekleri!

American Staffy ve Pit Bull Terrier doğası gereği bağlantılıdır. American Staffy bir gösteri hayvanı olarak tanınır ve Pit Bull değildir. Amerika Birleşik Devletleri'nde köpek dövüşü yasadışı hale gelene kadar bir zamanlar aynı türdüler ve American Staffy'nin yetiştiricileri, Staffy'nin agresif doğasını ortaya çıkarmayı amaçladı.

American Staffy, Staffordshire Terrier olarak da bilinirken, cins, Birleşik Krallık'taki Birmingham kökenlidir.

Amerikan Staffy'nin köpek dövüşü amacıyla yetiştirilmesi yasadışı olarak devam ediyor. Yetiştiriciler Staffy'nin saldırganlığını ortadan kaldırmak için çok çalışsa da, bazı sorumsuz yetiştiriciler, cinsin itibarını kirletmeye devam ediyor.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

 

Bu kategoriden diğerleri: « İngiliz Bulldog Amerikan Bulldog »