Alman çoban köpeği

Alman Kurdu

Tavsiye edilenler: Büyük çocuklu aileler

Bakım Seviyesi: Düşük-Orta

Ömrü: 10-14 yıl

Mizaç: Aktif, zeki

Sağlık Riski: Bu cins, ömrü boyunca sağlık sorunları yaşama olasılığına sahiptir, bu nedenle sigortalanması daha uygun fiyatlı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Alman Çoban Köpeği, tahmin etmişsinizdir, Almanya'da ortaya çıkan büyük bir çalışma köpeğidir. Az bakım gerektiren bir cins olan Alman Çoban, Australian Geographic'e göre Avustralya'nın en popüler 3. cinsidir.

Bir Alman Çoban Köpeğinin görünümü çok güzeldir. Kürk rengi, köpek postunu atana kadar bilinmez, ancak genellikle siyah ve altın karışımıdır. Gür, kalın kuyrukları, sivri kulakları ve kurt benzeri görünümleriyle ünlüdür.

Sağlıklı erkek Alman Çobanlar genellikle 30-40 kg ağırlığında ve 60-65 cm boyunda oluyor. Dişiler genellikle 22 ila 32 kg arasındadır ve yaklaşık 55 - 60 cm boyundadır.

Alman Çobanları zekaları için yetiştirildi ve en zeki köpek ırklarından biri olarak kabul ediliyor. Zekaları, itaatleri ve eğitilebilirlikleri, Alman Çoban Köpeğini dünyadaki en uyarlanabilir ve çok yönlü köpek ırklarından biri haline getirmiştir ve genellikle askeri, arama kurtarma ve polis rollerinde kullanılmaktadır.

İyi eğitildiklerinde, erken ve sıklıkla sosyalleştiklerinde çok güvenli bir cins olarak kabul edilirler ve bu nedenle harika bir aile hayvanıdırlar.

Yaşam süreleri genellikle 10-14 yıldır, ancak bazılarının 20'nin olgun yaşlılığına ulaştığı bilinmektedir!

Kişilik ve Mizaç

Alman Çobanları, öğrenmeye hevesli ve zeki, oldukça aktif köpeklerdir. Yorucu aktiviteleri severler ve günde en az bir kez yürüyüşe çıkmaları veya koşmaları gerekir. Ayrıca kovalamaya ve yakalamaya bayılırlar, bu nedenle bir topla veya Frizbi ile oynamak onlar için harika bir aktivite olabilir. Egzersiz ihtiyaçlarını aklınızda bulundurun, çünkü egzersiz eksikliği veya zihinsel zorluk köpeğin huzursuz ve yıkıcı olmasına neden olabilir.

Alman Kurdu meraklı ve uyanıktır, ancak genç yaştan itibaren sosyalleşmezse ailesini ve bölgesini aşırı koruyabilir. Koruyucu yapısı onu mükemmel bir polis köpeği yapar. Ailelerine yakın olmayı seven sadık, korkusuz ve zeki bir arkadaştır. Ancak gerekli olduğunu hissettiklerinde havlar. Sevdiklerini korumak için, hatta kendi canlarını verecek kadar her şeyi yapmaya isteklidir. Alman Çobanların çocuklarla arası harikadır, ancak iri ve gürültülü oldukları için küçük çocuklar ve bebeklerle yalnız bırakılmamalıdır.

Çoğu köpek ırkında olduğu gibi, köpek sahibi köpeğin sürü lideri olduğuna inanmasına izin verdiğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, sahiplerin otoritelerini sakin ama kararlı bir şekilde savunmaları çok önemlidir - kendilerinden daha zayıf olduğunu düşündükleri birini dinlemeyeceklerdir. İddialı bir sahip tarafından erken yaşlardan itibaren eğitilmeleri gerekir. Pasif sahipler, ürkek köpeklere yol açabilir, bu da gelişmenin sorunları korumasına ve başkalarını korkudan ısırmasına yol açabilir.

 

Amerikan Kulübü, Alman Çoban Köpeğini “doğrudan ve korkusuz, ancak düşmanca olmayan, ifade, kendine güven ve anlık ve ayrım gözetmeyen arkadaşlıklara izin vermeyen belirli bir mesafelikle işaretlenmiş farklı bir kişiliğe sahip olarak tanımlar. Köpek yaklaşılabilir olmalı, sessizce yerinde durmalı ve kendiliğinden bunları yapmadan teklifleri karşılama konusunda güven ve isteklilik göstermelidir.

En yaygın sağlık sorunları nelerdir?

Artrit

Dermatit

Yürüyüş anormalliği

Otitis eksterna

Cilt alerji

Belirtiler, tanı ve tedavi

Modern Alman Çoban'ın rahatsızlıklarının çoğu, cinsin akrabalılık yoluyla erken gelişiminden kaynaklanmaktadır. Kemik ve eklemin birbirine tam olarak uymadığı kalça ve dirsek displazisi, yaşamın ilerleyen dönemlerinde artrite yol açabilir. Ortopedi Hayvanları Vakfı'na göre, Alman Çobanların% 19,1'i bir dereceye kadar kalça displazisinden muzdariptir.

Dejeneratif Miyelopati. Bazı Alman Çobanları, dejeneratif miyelopati olarak bilinen nörolojik hastalığı deneyimleyebilir, ancak bu, cinste bir yatkınlık olduğunu düşündürecek kadar sık ​​görülmez. Hastalığı test etmek için ucuz bir tükürük testi mevcuttur ve potansiyel alıcılar yetiştiriciden bir test talep edebilir.

Von Willebrand Hastalığı. Alman Çobanları, kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyen bir kan hastalığı olan Von Willebrand hastalığına normalden biraz daha yatkındır, ameliyat sonrası aşırı kanamaya, burun kanamalarına, diş etlerinin kanamasına veya midede kana neden olabilir. Şu anda tedavi edilemez ve mevcut tek tedavi kan naklidir. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin çoğu normal yaşamlar sürdürebilir ve evcil hayvanınızda olup olmadığını belirlemek için testler mevcuttur.

Ekzokrin Pankreas Yetmezliği. Birleşik Krallık Alman Çoban nüfusunun% 1'i ekzokrin pankreas yetmezliğinden muzdariptir, bu da köpeğin yiyecekleri sindirme ve emme yeteneğini kaybetmesine neden olur. Belirtiler arasında kilo kaybı, iştah kaybı, gaz ve köpeğin dışkılarında bir değişiklik yer alır. Bununla birlikte, yemekle birlikte alınan pankreas takviyeleri şeklinde tedavi edilebilir.

Tarih

Alman Çobanları, hem çalışma yeteneği hem de görünüm açısından ırkları standartlaştırma ihtiyacından 1890'larda yaratılan nispeten yeni bir türdür. Köpeklerin çalışmak için yetiştirilmesi gerektiğine inanan Max von Stephanitz, Almanya'ya özgü çoban köpeklerinin zekasına, gücüne ve yeteneğine hayran kaldı, ancak hiçbiri onun için mükemmel bir çalışma köpeği değildi.

 

1899'da bir köpek gösterisinde von Stephanitz, Hektor Linksrhein adında seçici olarak yetiştirilmiş bir köpekle karşılaştı. Von Stephanitz bu köpeği gördü ve hem mizacından hem de görünüşünden etkilendi ve köpeği almaya karar verdi. Horand von Grafrath olarak yeniden adlandırdı, ilk Alman Çoban Köpeği olduğunu ilan etti ve Alman Çoban Köpeği'nin cins siciline eklenen ilk köpek oldu.

Horand, belirli özellikleri sabitlemek için akraba yetiştirmeyi kullanan ve modern Alman Çoban Köpeğinin gelişmesine yol açan yetiştirme programlarının temeli oldu.

İlginçtir ki, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, bazıları "Alman" kelimesinin cinsin popülaritesine zarar vereceğine inandılar. Sonuç olarak, cins İngiltere Kennel kulübü tarafından Fransa ve Almanya sınırındaki Alsace-Lorraine bölgesine atıfta bulunarak "Alsas Kurt Köpeği" olarak yeniden adlandırıldı. Diğer birçok uluslararası köpek kulübesi kulübü bu adı benimsedi ve sonunda "kurt köpeği" adından çıkarıldı. "Alsas", köpek meraklılarının cinsi bir kez daha "Alman Kurdu" olarak kaydettirmek için kampanya yürüttüğü 1977 yılına kadar resmi cins adı olarak kaldı.

Alman Çoban Gerçekleri!

İlk köpek film yıldızlarından biri olan Strongheart, bir Alman Çoban köpeğiydi. Bir diğer önemli köpek filmi yıldızı Rin Tin Tin, bir Alman Çoban'ıydı ve en ünlü Alman Çoban Köpeği olarak kabul ediliyor. Her iki köpeğin de Hollywood Walk of Fame'de yıldızları var.

Will Smith, 2007 yapımı I Am Legend filminde bir Alman Çoban ile birlikte rol aldı. Abbey adlı köpeğin çok zeki olduğunu söylüyor; "Sözlerimi doğru yapmadığımı anlar gibi. Sahnede kaybolursam sessiz kalır, biliyor musun? " diyor.

Alman Çobanlar deli gibi tüy döküyorlar, bu yüzden fırçayı yakınlarda tutmak iyi bir fikir olabilir. Evin her yerinde tüy birikmesini önlemenin tek yolu günlük fırçalamaktır.

1925'te Alman Çobanları ABD'deki en popüler köpekti, ancak II.Dünya Savaşı sırasında muhtemelen Hitler'in "Blondi" adlı bir köpeğe sahip olduğu için ilk 10'da tamamen ortadan kayboldular.

"Buddy" adlı bir Alman Çoban, rehber köpek olarak yetiştirilen ilk köpekti.

Alman Çobanları, yıllar boyunca zengin ve ünlüler için inanılmaz derecede popüler evcil hayvanlar olmuştur. JFK, Nicole Ritchie, Ben Affleck, Jennifer Aniston, Jake Gyllenhaal ve Heidi Klum bu ırk’ın hayranlarıdır.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Yorkshire Terrier Rottweiler »