Alaska Malamutu

 

Önerilenler: Aileler

Bakım Seviyesi: Orta

Ömrü: 12-16 yaş

Mizaç: Akıllı, aktif

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca sağlık sorunları olasılığı yüksektir, bu nedenle sigortalanması daha pahalı türlerden biridir.

Cins Genel Bakış

Alaska Malamute, çok fazla tüylü ve enerjisi yüksek olan büyük ve kaslı bir evcil köpektir. Malamute, soğuk iklimlerde dayanıklılıkları nedeniyle başlangıçta yük taşıyan bir hayvan olarak kullanılmaktaydı. Bugün ise en öldürücü köpekler olarak biliniyorlar, Alaska'nın donmuş tundrasında insanları ve kargoları taşımak için ekip oluşturdular.

Malamute, Spitz köpek ailesinin bir parçasıdır. Alaska'daki Mahlemuits kabilesinin geliştirdiği geniş geçmişi 2.000 ila 3.000 yıl öncesine kadar izlenebilir.

Alaska Malamutları, uzunluğu on santimetreye kadar çıkabilen kalın tüyleri vardır ve çift katlıdır. Atletik, çok güçlü ve hızlı çalışan köpekler olan Alaskan Malamute, görünüş olarak Sibirya kurdu’na benzerdir ve ikisi genellikle birbiriyle karıştırılır. Yerli Alaska halkları tarafından yetiştirilen ve sahiplerinin göçebe eğilimlerine dayanmak için geliştirilen Alaskan Malamute, zeki, becerikli, atletik ve özgür ruhlu bir köpektir.

Alaskan Malamute, bugün hala üremesini çevreleyen orijinal amaçlar için kullanılıyor olması bakımından benzersizdir. Bu nedenle Malamute çok bağımsız, meraklı ve becerikli bir hayvandır. İnsanların yaşadığı en acımasız ortamlardan birinde hayatta kalmak için yetiştirildikleri için, çok güçlü bir avcı içgüdüsüne sahiptirler ve daha küçük köpekleri, arabaları ve vahşi yaşamı kovaladıkları bilinen bu köpekler, halka açık yerlerde serbest bırakılırsa sorun yaratabilirler.

Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Avustralya'da popüler bir türdür. Bağımsız hayvanlar olsalar da ailelerine karşı şefkatli, nazik ve çok sadıktırlar. Alaskan Malamute, arama ve kurtarma dahil olmak üzere çeşitli çalışma rollerinde istihdam edilmiştir.

Alaska malamutları genellikle 58 ile 63 cm arasındadır ve sağlıklı ağırlıkları 36 ile 43 kg arasındadır. Genellikle 12 ile 16 yaşları arasında yaşarlar.

Kişilik ve Mizaç

Doğası gereği bağımsız olmasına rağmen, Alaskan Malamute insanlara çok düşkündür ve ideal bir evcil hayvan olur. Bu köpekler kapsamlı geçmişleri, göçebe halklarla çok yakın çevrelerde yaşadıklarını gördü ve uzun süreli insan temasından hoşlanıyorlar. Bu nedenle ideal bir iç mekan hayvanı olduğu kadar dışarıda bir evcil hayvan da olabilir. Bununla birlikte, çok enerjik hayvanlardır ve çok fazla açık hava egzersizi gerektirirler.

Sıcak iklim şehirleri, kökenini Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerine yerleştiren bir köpek için oldukça sıcaktır; Şiddetli sıcaklığın etkilerine eğilimli oldukları için sıcak aylarda Malamute'nize göz kulak olduğunuzdan emin olun. Soğuk banyolar ve iç mekanların konforu bu zamanlarda ruh halini iyileştirecektir.

Bağımsızlıkları, köpek parkında veya caddenin aşağısında sorunlara neden olabilir. İyi eğitim ve tutarlı disiplin, daha yüksek derecede kontrol sağlayacaktır.

Alaskan Malamute, çocuklarla iyi bir üne sahipken ve evin etrafındaki diğer evcil hayvanlarla oldukça mutlu yaşayabilirken, cinsin güçlü bir avcı içgüdüsü vardır ve küçük çocukların her zaman denetlenmesi tavsiye edilir. Alaskan Malamute'nin bazı sahipleri, inatçılık ve eğitimde zorluk bildirdiler. Malamute'nin bağımsızlığı, türün bir ayırt edici özelliğidir ve bu durum sağlam bir sahip ile aşılabilir.

Güçlü ve baskın bir sürü lideri olun ve Alaskan Malamute'niz yanıt versin. Erken sosyalleşme, bir köpek yavrusu olmazsa olmazdır olabildiğince sık bir şekilde dışarı çıkmak iyi bir fikirdir.

 

Yaygın Alaska Malamut Hastalıkları ve Koşulları. Belirtiler, tanı ve tedavi

Kalça displazisi, birçok köpek ırkında olduğu gibi, Alaskan Malamute'de de görülme eğilimindedir. Bu, kalçanın düzgün bir şekilde oluşmadığı ve zamanla olası topallığa yol açtığı zamandır.

Glokom, optik sinir hasarına neden olan, gözde siyah noktalara neden olan ve zamanla görmenin azalmasına neden olan bir grup göz hastalığıdır. Malamute'nizin, durumun daha şiddetli olduğu sonraki aşamalara kadar glokomdan etkilenip etkilenmediğini belirlemek zordur. Semptomlar, sahibi tarafından kolayca görülemez veya fark edilmez. Göz glokomdan etkilenirse, kırmızı, şiş, ağrılı olabilir veya görünüşte özellikle bulanık hale gelebilir. Alaskan Malamute'nizin tedavi gerektirebileceğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinize görünün.

PKD , kalıtsal bir durumdur ve semptomlar genç yaşta gösterilmeye başlayabilir. Polikistik Böbrek Hastalığı, böbreklerde sıvı kistlerinin oluşmasına neden olarak, böbreklerin düzgün çalışmasını engeller. Şu durumlar gibi semptomlarda veterinerinizi arayın: iştahsızlık, kusma, aşırı içme, kuru veya soluk diş etleri ve uyuşuk davranış.

Tarih

Alaskan Malamute'nin  kuzey batı Alaska'daki Mahlemuit kabilesinin insanları tarafından yetiştirildiği düşünülmektedir. Dondurucu sıcaklıklarda uzun mesafelerde mal paketlerinin avlanmasına, izlenmesine ve taşınmasına yardımcı olmak için gereken çok amaçlı bir çalışan köpek olarak yetiştirildiler.

Avrupalılar 1890'ların sonlarında altın aramak için kuzeye gitmeye başladığında, Malamute  hem çalışan hem de arayıcılar için bir arkadaş olarak çok aranıyordu. Irklar, kararlı doğaları için hızla ün kazandılar ve ayılar gibi büyük tehlikeli hayvanları avladıkları biliniyor. Bu yerleşimciler, büyük ölçüde köpeğe olan talebi telafi etmek için diğer ırkları insanlara tanıtmış olsalar da, Alaskan Malamute'nin bugün hala çok farklı bir cins olduğu ve hala var olan en eski evcil köpeklerden biri olduğu bulundu.

1935 yılında cins resmen Alaskan Malamute Club of America olarak tanındı. İkinci Dünya Savaşıyla birlikte cins için yeni görevler geldi. Birkaç kayıtlı Amerikan Malamutunun çoğu Antartika'ya resmi bir sefer için ödünç verildi. Köpekler amacına hizmet ettikten sonra, köpekleri  Amerika Birleşik Devletleri'ne geri götürmek yerine patlayıcılarla yok etme kararı alındı.

Bu olaydan sonra çok az kayıtlı Alaska Malamutu kaldı ve Amerikan Kulübesi Kulübü kaydı yeniden açtı. 1947 itibariyle kabaca 30 kayıtlı Alaska Malamutu kaldı.

Alaskan Malamute'nin popülaritesi, savaştan bu yana gittikçe güçlendi ve Alaska, Malamute'yi 2010'da devletin resmi köpeği olarak ilan ettiğinde, cins için yeni bir saygı pekişti.

Alaska Malamute Gerçekleri!

Ünlü kaşif ve seçkin savaş kahramanı Tuğamiral Richard Byrd, Güney Kutbu'na bir seferde kendisine eşlik etmesi için bir Alaska Malamute seçti.

Alaskan Malamute, çok fazla tüy dökmesiyle tanınır. Aslında, tüm köpek ırkları arasında en büyük tüy dökücülerden biri olarak kabul edilir.

Alaskan Malamute, kuzey Alaska'nın affetmeyen iklimi için yetiştirilmiş dayanıklı bir köpektir. Malamute'nin -55 ° C veya daha fazla sıcaklıkta yaşaması mümkündür.

Alaska Malamutları çok temiz hayvanlardır. Kendilerini o kadar iyi idare ediyorlar ki, birçok sahip yılda bir veya daha az Malamutlarını yıkıyor.

George Lucas, Indiana adında bir Alaska Malamute'ye sahipti. Yıldız Savaşları karakteri Chewbacca bu köpekten esinlenmiştir.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Amerikan Bulldog France Bulldog »