Akita

Akita

Önerilenler: Küçük aileler, bekarlar (yabancılara karşı ihtiyatlı)

Bakım Seviyesi: Yüksek

Ömrü: 11-15 yıl

Mizaç: Aktif, sadık

Sağlık Riski: Yaşamı boyunca sağlık sorunlarının yüksek olasılığı vardır, bu nedenle sigortalanması daha pahalı ırklardan biridir.

Cins Genel Bakış

Akita, uzak bir tavırla kendine özgü büyük ve güçlü bir köpektir. Akita bölgesel olabilir ve köpek genellikle yabancıları karşılamaz.

Çift kaplamalı tüylere sahip köpeklerdir, derileri  kalın ve sıcaktır, kısa tüyler üst kat ile birleştirilir.

Bu köpekler, ağır yırtıcılar olarak kabul edilir, bu da yılda sadece iki kez tüy dökülmekle kalmaz, aynı zamanda yıl boyunca düzenli olarak tüyleri dökülür.

İki Akita ırkı vardır; beyaz, kırmızı veya brindle olan Japon Akita. Siyah brindle, mavi brindle,  kahverengi brindle, açık kahverengi brindle dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde gelen Amerikan Akitalar olur.

Japon Akita 'Akita Inu' veya 'Japon Akita' olarak bilinir ve Amerikan kan hattı 'Akita' veya 'Amerikan Akita' olarak bilinir.

Erkek Akitalar 38 ila 54 kg ağırlığında, dişiler 34 ila 50 kilo ağırlığındadır. Erkek Akitalar yaklaşık 61-71 cm, dişiler 61-66 cm arasındadır.

Bir Akita'nın ortalama ömrü 11 ​​ila 15 yıldır.

Kişilik ve Mizaç

Akitalar büyük, güçlü köpeklerdir ve bu nedenle ilk kez köpek sahibine gerçekten uygun değildir. Bu, Akita'nın sevgi dolu ve sadık bir aile hayvanı yapmayacağı anlamına gelmez, vurgulanması gereken ana nokta, erken yaşlardan itibaren eğitilmeleri ve sosyalleşmeleri gerektiğidir.

Aslen koruyucular olarak yetiştirildikleri için Akitalar yabancılara karşı çok dikkatli olma eğilimindedir. Eğitilebilirler, ancak eğitilmek için eğiticinin bu işin başı olduğunu düşünmeleri gerekir.

Bu köpekler diğer köpeklerle o kadar arkadaş canlısı değildir ve haber vermeksizin saldırıp oynama eğilimi gösterirler.

Akitalar ev için bekçi köpeği gibi davranırken havlamazlar. Fiziksel mevcudiyetlerini herhangi bir davetsiz misafirin önüne geçmek için yeterli olabilir.

Akita'nın diğer evcil hayvanlarla saldırganlık sorunu olmamasını sağlayan nokta bir evdeki tek köpek olmasıdır.

Çocuklara bu güçlü ırka saygı göstermeleri de öğretilmelidir.

Diğer büyük köpek ırklarında olduğu gibi Akita'nın günlük yürüyüşler şeklinde düzenli egzersize ihtiyacı vardır.

Yaygın Akita Hastalıkları ve Koşulları

Semptomlar, tanı ve tedavi

Kalça Displazisi, uyluk kemiği ve kalça ekleminin birbirine tam olarak uymadığı kalıtsal bir durumdur. Bu, bacakta ağrı ve topallığa ve daha sonraki yaşamda artrite neden olabilir, ancak bazı köpeklerde dışa doğru belirgin değildir. Durumu test etmek için röntgen ışınları yapılabilir.

Mide dilatasyonu-volvulus , aynı zamanda şişkinlik olarak da bilinen Akita gibi büyük köpekleri etkileyen ölümcül bir durumdur. Köpek günde bir kez büyük bir öğünle beslenirse, hızlı bir şekilde yerse, büyük miktarda su içerse veya yemekten sonra egzersiz yaparsa risk artar. Mide bükülür, köpeği aşırı havadan kurtulmak için geğiremez veya kusamaz ve sonuç olarak kalbe kan akışı bozulur. Hemen müdahale edilmezse  köpek ölebilir. Şişkinlik belirtileri arasında göbek, aşırı sarkma, kuru burun, huzursuzluk, bitkinlik, halsizlik ve hızlı bir kalp atış hızı bulunur.

Hipotiroidi tiroid bezi yeterli tiroid hormonu üretmez, Akitalar arasında artan bir konudur. Semptomlar kilo alımı ve tüy dökülmesini içerir. Epilepsiye hipotiroidizm de neden olabilir. Etkilenen köpekler, durumla mücadele etmek için günlük oral ilaç alabilirler.

Progresif retinal atrofi , yavaş yavaş retinanın bozulmasına neden olan ve ilk gece körlüğüne sonra tam körlüğe neden olan bir göz hastalıkları ailesini ifade eder. Tedavi yoktur, ancak ortamları çok fazla değişmemesi koşuluyla çoğu köpek görme kaybına çok kolay uyum sağlar.

Sebase Adenit. Bu genetik durumun teşhis edilmesi genellikle zordur ve Hipotiroidizm ile karıştırılabilir. Bu durum derideki yağ bezlerini tahrip eder ve iltihaplanır ve sonunda yok edilir. Semptomlar genellikle ilk önce köpek bir ila beş yaşında olduğunda ortaya çıkar. Tipik semptomlar arasında kuru, pullu cilt ve baş, boyun ve sırtın üstündeki tüy dökülmesi bulunur. Bu durum kozmetik olmasına rağmen köpeğin büyük rahatsızlığına neden olabilir ve bir veteriner tarafından gözden geçirilmelidir.

Tarih

Akita'nın uzun ve sıkıntılı bir geçmişi vardır. Akita'nın Japonya'da  Honshu adasındaki Akita Eyaleti kasabasından kaynaklandığı söyleniyor. Cins aslında Odate Köpeği olarak adlandırıldı, ancak 1931'de Akita olarak değiştirildi.

MÖ 8000 ile MÖ 200 arasında Akita'nın ataları olduğu düşünülen bir köpek geliştirildiği söylenir.

Japonya halkı büyük ve güçlü bir cins geliştirmek istedi, böylece Matagi-Inu'yu Mastiffs ve buldoglar gibi diğer ırklarla geçtiler. Ülke tarafında çok fazla üreme vardı ve orijinal köpeğin saf kan çizgileri azalıyordu, böylece iktidardakiler sadece saf kan çizgilerinin Ulusal Anıtlar olarak sınıflandırılacağını belirledi. İlk köpek sicili sadece 30 köpeğin isimlerini içeriyordu.

Yetiştiriciler, başka kan çizgisi olmayan saf köpekleri üretmeyi başardılar ve bu köpeklere Odate köpekleri deniyordu. Odate köpeği adı sonunda Akita-Inu olarak değiştirildi. (Inu 'köpek' anlamına gelir).

Ne yazık ki II. Dünya Savaşı Akita'yı yok olma eşiğine itti, çünkü kendilerini aç bırakan insanlar köpeklerini tutamadılar. Hükümet, insanları köpeğe bakmak için yiyecek ve para karşılığında bir şampiyon Akita üretmeye teşvik eden bir kampanya başlattı. Akita sayıları bu girişimin ardından sürekli arttı.

Savaştan sonra Japonlar, ABD'ye soyağacı Akitaları satmak konusunda çok hevesli değildi. Japon haçı, Akitas'ı ABD'ye ihraç etmeden önce daha küçük köpekler yetiştirdi ve üretti. Japonlar da Akita çizgisini geliştirmeye devam ettiler, böylece bugün sadece üç renk tanındı.

Akita Gerçekler!

Japonya'da her gün sahibiyle birlikte istasyona giden ve sahibinin aynı yerde işten dönmesini bekleyen bir Akita vardı. Sahibi bir gün trene gittiğinde ve öldüğünde geri dönmedi, ancak köpek Hachi-ko 12 yıl boyunca istasyona gitmeye devam etti. Hachi-ko öldüğünde Japonlar bronz bir heykel dikti. Bu filmi mutlaka izleyin.

Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi

Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Köpeklerin Kökeni Golden Retriever »