Airedale Terrier

Airedale Terrier
Önerilen aileler : Küçük aileler
Bakım Seviyesi: Yüksek
Ömrü: 10-14 yıl
Mizaç: Akıllı, sadık
Sağlık Riski: Yaşamı boyunca sağlık sorunlarında yüksek olasılık vardır, bu nedenle sigortalanması daha pahalı ırklardan biridir.
Cins Genel Bakış
Airedale Terrier, tüm terrier ırklarının en büyüğüdür. Cins, kaslı bir gövdeye sahiptir ve sağlamdır. Vücudu kalın bir kürkle kaplıdır.
Airedale Terrier, ağır tüy dökülmeleri ile bilinir ve diğer birçok ırkla karşılaştırıldığında yüksek düzeyde tarama gerektirir. 1800'lü yıllarda İngiltere kökenli olan Airedale Terrier, bir Terrier'i bir Otterhound ile çapraz çiftleştirerek geliştirildi, ancak karışımda başka ırklar olduğundan şüpheleniliyor. Eski Siyah ve Bronz Terrier'in, Kırık Kaplamalı Terrier ile birlikte muhtemelen yaygın olarak kullanıldığı düşünülmektedir.
Airedale Terrier, zamanın çoğu köpeği gibi, kesinlikle avcılık amacıyla geliştirildi. Büyük güçleri, büyüklükleri ve çeviklikleri ile birlikte onları fareler, tavşanlar ve tilkiler gibi küçük ve orta ölçekli hayvanların avlanması için uygun bir cins haline getirdi.
Terrier ırkları oldukça bağımsız ve inatçı hayvanlar olma ününe sahipken, Airedale Terrier daha fazla eğitilebilirdir. Cins çok gururlu ve kendinden emin, ancak erken yaşlardan itibaren tutarlı bir ödül tabanlı eğitim rejimi ile Airedale Terrier çok itaatkar bir arkadaş köpek haline gelecektir.
Airedale Terrier popüler aile köpekleri ve çocuklarla iyi huylu ve nazik oyun için büyük bir üne sahiptir. Bununla birlikte, kolayca heyecanlanmaya eğilimlidirler ve küçük çocuklar için çok kaba olabilirler. Çok zeki köpeklerdir ve sahiplerini memnun etmek için yaşarlar, eğer etrafta kuş, tavşan, kedi veya daha küçük bir köpek gibi bir dikkat dağılması varsa, Airedale Terrierleri komutlara daha çok itaat eder.
Enerji sınırlarına sahip bir av köpeği olan Airedale Terrier, mutlu ve sağlıklı kalmak için iyi bir egzersiz ister. Günde en az bir veya iki kez iyi uzun yürüyüşler gereklidir ve bu, ortaya çıkabilecek davranış problemlerini azaltmak için uzun bir yol kat edecektir.
Airedale Terriers genellikle 58 ila 61 cm arasında büyüyecektir. Cins 23 ila 29 kg ağırlığında olmalı ve 10 ila 14 yaşlarına kadar yaşayacaktır.
Kişilik ve Mizaç
Airedale Terriers bağımsız bir av köpeği olarak mükemmel olmak için geliştirildi. Kovalama sevgileri ve şiddetli kararlılık ile eşleştirilen zekaları, cinsini çok sadık ama güçlü bir tip yapar. Airedale Terrier son derece enerjik, iyimser ve ısrarcı bir tür olup, işini büyütür ve sahibinden büyük ilgi ister. Yüksek zeka ve enerji seviyeleri nedeniyle, Airedale yeterince fiziksel ve zihinsel uyarılma sağlanmazsa aşırı heyecanlı veya kabadayı olur. Yeterli yürüyüş için alınmazsa kazma veya çiğneme gibi yıkıcı alışkanlıklar geliştirme eğiliminde olacaklardır. İyi bir oyun ve mutluluk onlar için çok önemlidir.
Airedale Terrier bağımsız bir avcılık cinsidir ve sahibini memnun etmeyi amaçlayacaktır. Cins çok sadık olsa da, bağımsızlığı Airedale'lerin diğer hayvanlar ve hatta arabalar tarafından dikkati dağıtabileceği anlamına gelebilir. Onlar kovalamaca yakalanma eğilimi nedeniyle yürüyüşler için alınır.
Cins ile diğer köpeklere karşı saldırganlık meydana gelse de, Airedale Terrier iyi, net ve tutarlı eğitim tekniklerine çok duyarlıdır. Gelecekte saldırganlık sorunlarından kaçınmak için cinsi erken ve düzenli olarak sosyalleştirin ve onlardan en iyi şekilde yararlanmak için ödül tabanlı bir sistemle Airedale'inizi eğitin. Cins çocuklar ile harikadır, ancak Airedale Terrier boyutu bazı küçük çocuklar için çok fazla büyük olabilir. Özellikle sekiz yaşın altındaki çocuklar için her zaman çocuklardır ve Airedale ile oyun süresini denetleyin.

Yaygın Airedale Terrier Hastalıkları ve Koşulları, Semptomlar, tanı ve tedavi
Kalça displazisi , uyluk kemiği ve kalça ekleminin birbirine tam olarak uymadığı, ağrıya ve topallanmaya neden olduğu bir durumdur. Daha az ciddi vakalar anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak ciddi vakalar için cerrahi gerekebilir.
Hiperadrenokortikalizm , köpeğin adrenal bezlerini etkileyen bir hastalıktır. Bu meydana geldiğinde Airedale Terrier aşırı miktarda glukokortikoid üretir ve hastalanır. Semptomlar su tüketiminde bir artış ve gıdaya iştah içerir. Şişkinlik, bazı saç dökülmesi ve cildin incelmesi ve kuruması gibi durumlar da meydana gelebilir. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, yardım için veterinerinizi görmek önemlidir.
Hipotiroidi. Tüm ırklarda yaygın olan hipotiroidizm, tiroid bezinin genellikle iltihaplanma nedeniyle yeterli miktarda tiroid hormonu üretmediği zamandır. Hipotiroidizmin bazı belirtileri arasında anormal kilo artışı, kuru cilt, saç dökülmesi, kulak enfeksiyonları ve uyuşukluk davranışı bulunur.
Pannus , kornea üzerindeki dokunun anormal büyümesidir ve Airedale Terrier'i etkileyebilir. Kiraz gözü, üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusu için yaygın bir terimdir. Sonuç, üçüncü bir ters göz kapağıdır. Durum oldukça yaygındır ve veteriner hekiminiz tarafından tedavi edilebilir.
Tarih
Airedale Terrier'ın gelişimi 1800'lerin ortalarına dayanmaktadır. Cinsin kesin kökeni ve karışımı tartışma konusu olsa da, orijinal Airedale'in Eski Bir İngiliz Siyahı ve Tan Terrier'in bir Otterhound ile bir karışımı olduğu anlaşılmaktadır.
Otterhound ve Black ve Tan Terrier'in Airedale Terrier'ın başlangıçları olduğu bilinmesine rağmen, gücünü geliştirmek için cinse tanıtılan bir dizi diğer terrier ve boğa yem köpeği olduğuna inanılmaktadır. Airedale Terrier, 1886'da İngiliz Köpek Kulübesi Kulübü tarafından resmi olarak kabul edildiğinden, ilk gelişiminden kısa bir süre sonra resmen tanındı. Airedale Terrier, öncelikle köpek paketlerinin yanında bir dizi teriye sahip olan avcılar veya sadece amaçları için sadece teriyer kullanacak olan halk tarafından kullanılan bir spor köpek olarak geliştirildi. Airedale Terrier'in rolü, sıçanlar, tavşanlar ve tilkiler gibi daha küçük hayvanları izlemek ve takip etmektir. Cinsin tazı etkisi nedeniyle, Airedale Terrier harika bir izleme köpeği olduğunu kanıtladı. Büyüklüğü ve gücü, küçük topraklardan daha hızlı koşmasına ve tilkileri ve porsukları kolayca öldürmesine izin verdi.
Airedale Terrier 1880'lerde en kısa sürede Kanada'da geldi ve 20. yılında Birleşik Devletlere ulaştı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında cins iyi bir şekilde kullanıldı. Alman Boxer'a çok benzeyen Airedale Terrier, hatlar arasında cesurca mesajlar taşıdı ve Batı Cephesindeki siperler aracılığıyla ağır su, gıda ve tıbbi malzeme paketleri taşıdı. Cins askerler arasında çok popüler oldu ve kararlı, cesur bir karakter için bir ün geliştirdi.
1920'lerde Airedale Terrier şöhret yüksekliğine ulaştı; daha sonra resmi olarak ABD'deki en popüler köpek ırkı olarak kabul edildi.
Airedale Terrier Gerçekler!
Başkan Theodore Roosevelt, Airedale Terrier'ın büyük bir hayranıydı. Bir keresinde şöyle dedi: “Bir Airedale, başka herhangi bir köpeğin yapabileceği her şeyi yapabilir ve sonra diğer köpeği yalayabilir.”
Birinci Dünya Savaşı sırasında Airedale Terrier ezici tehlike karşısında büyük cesareti ile biliniyordu. Buna bir örnek, Jack adında bir Airedale'in, yarım mil uzaklıktaki başka bir hendek hattına mesaj vermek için yoğun düşman ateşinden geçtiği bildirildi. Jack, mesajı kırık bir çene ve kötü bir şekilde kırık bir bacakla teslim etti ve varışından sonra öldü.
Airedale en büyük terrier ırkıdır ve genellikle 'Terrier Kralı' olarak adlandırılır. Büyüklüğü ve bağımsız doğası nedeniyle, sahibinin kendilerini baskın bir paket lideri olarak sunması çok önemlidir. Aksi takdirde, Airedale kontrolü ele alacaktır.
Airedale Terrier, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaptığı cesur istismarlardan sonra Amerika ve İngiltere'deki üst sınıflarla çok popüler oldu. Airedale'in bazı önemli sahipleri arasında araba tasarımcısı Ferry Porsche, Ringo Star, Maria Schell, James Joyce, Lloyd George ve Winston Churchill sayılabilir.
Keskin bir koku ve istekli avlanma içgüdüsü ile donatılmış Airedale Terrier, arama kurtarma köpeği olarak da görev yaptı.
Bobi Koleji İzmir Köpek Eğitim Merkezi
Halil Alper DİNÇER

Bu kategoriden diğerleri: « Rottweiler Beagle »